Home

    Adverts   |   About Us   |   Accommodation   |   Chairman’s Address   |   Committee   |   Dog Show   |   Downloads   |   Entertainment

Gallery  | Jumping  |  Links  |  News  |  Raffle  |  Results  |  Rules  |  Safety  |  For Sale  |  Showing  |  Sponsors  |  Stands  |  Directions

 

Results for the Louisburgh Horse Show


Saturday 27th June 2009




Ring 1 – Horses.



Class 1            Best Yearling Filly – Dam & Sire R.I.D.

1st                   Hughie Murphy, Barnacuige, Swinford, Co Mayo

2nd                 David O’Toole, Doughmakeown, Louisburgh, Co Mayo

3rd                 Derek Joyce, Truloughmore, Galway.


Class 2            Best Yearling Colt – Dam & Sire R.I.D.

1st                  James Murphy, Swinford, Co Mayo

2nd                 Brian Cogan, Ballaghderreen, Co Mayo

3rd                 David O’Sullivan, Kilmeena, Westport, Co Mayo.


Class 3            Best 2 year old filly – Dam & Sire R.I.D.

1st                  Seamus Sloyan, Tully, Castlerea, Co Roscommon

2nd                 Liam Lynskey, Swinford, Co Mayo

3rd                 John O’Toole, Doughmakeon, Louisburgh, Co Mayo


Class 4            Best 2 year old colt/gelding – Dam & Sire R.I.D.

1st                  Seamus Sloyan, Tully, Castlerea, Co Roscommon


Class 5            Best Irish Draught Filly Foal – Dam & Sire R.I.D.

1st                  Peter Flemming,  Liskillen, Ballinrobe, Co Mayo

2nd                 John McLoughlin, Moneen, Louisburgh, Co Mayo

3rd                 Michael Grady, Murrisk, Westport, Co Mayo


Class 5A         Irish Draught Filly Foal Qualifier to Ballinsloe

1st                  Peter Flemming, Liskillen, Ballinrobe, Co Mayo

2nd                John McLoughlin, Moneen, Louisburgh, Co Mayo


Class 6            Best Colt Foal – Dam & Sire R.I.D

1st                   John O’Toole, Doughmakeon, Louisburgh, Co Mayo

2nd                 Michael Grady, Murrisk, Westport, Co Mayo

3rd                 Tom Burke, Killadoon, Louisburgh, Co Mayo


Class 7           Best R.I.D. Mare in foal/foal at foot –Confined-Louisburgh

1st                  John McLoughlin, Moneen, Louisburgh, Co Mayo

2nd                Tom Burke, Kiladoon. Louisburgh, Co Mayo

3rd                 Jim Cooke, Legan, Louisburgh, Co Mayo


Class 8            Best R.I.D. Mare in foal/foal at foot – Open

1st                   John McLoughlin, Moneen, Louisburgh, Co Mayo

2nd                 Tom Burke, Kiladoon, Louisburgh, Co Mayo

3rd                 Jim Cooke, Legan, Bunoween, Louisburgh, Co Mayo


Class 9             Champion R.I.D. of Show (classes 1 – 8)

Champion         Seamus Sloyan, Carrowbehy, Castlerea, Co Roscommon

Reserve            James Murphy, Lisheenbron, Swinford, Co Mayo



Class 10           Best Filly Foal by Thoroughbred Stallion

1st                   John Gibbons, Furmoyle, Louisburgh, Co Mayo


Class 12           Best Yearling Filly – Calculated to make a Hunter

1st                    Ian Murphy,  Barnacogue, Swinford, Co Mayo

2nd                  John McLoughlin, Moneen, Louisburgh, Co Mayo


Class 13           Best 2 year old filly – calculated to make a Hunter

1st                    Anthony Gordon, Kilcon, Ballina, Co Mayo

2nd                  Joe Cusack, Ballinrobe, Co Mayo

3rd                  Aidan Mullaney


Class 14           Best 2 year old fily – Qualifier to Kildysart

1st                   Anthony Gordon, Kilcon, Ballina, Co Mayo


Class 15           Best 3 year old filly entered in I.H.R.

1st                   Chris Maxwell, Ballyhip, Louisburgh, Co Mayo


Class 17           Best Non-Thoroughbred Mare to breed a heavy hunter

1st                    P.J. Kavanagh, Bonniconlon, Ballina, Co Mayo

2nd                  Michael Grady, Murrisk, Westport, Co Mayo


Class 20           Best Thoroughbred Mare- with/without foal at foot

1st                    Bruce Lennie, Kilsalagh, Louisburgh, Co Mayo

2nd                  John Gibbons, Furmoule, Louisburgh, Co Mayo


Class 22           Best Coloured Mare- Any age shown in hand

1st                    Patricia O’Malley, Kilmeena, Westport, Co Mayo

2nd                  Brian McNamara, Louisburgh, Co Mayo



Class 23           Best Cob – not exceeding 15.1 – shown in hand

1st                    Patricia Kilcoyne. Kilsallagh, Westport, Co Mayo

2nd                  Gerard Corcoran

3rd                  Patricia O’Malley, Kilmeena, Westport, Co Mayo


Class 25           R.I.D Stallion – Best Turned out Horse & Handler

1st                    Sean Barker, Tourmakeady, Co Mayo

2nd                  Paddy Scarry.


Class 26           Champion Horse (Throughbred/Non) of the show

1st                   Anthony Gordon, Ballina, Co Mayo

2nd                 Joe Cusack, Ballinrobe, Co Mayo


Class 27           Over all Champion Horse Of The Show

1st                   Anthony Gordon, Ballina, Co Mayo

2nd                 Joe Cusack, Ballinrobe, Co Mayo





Results from Ring 2 – Ponies



Class 1             Best Pony-128cms & under – filly or gelding

1st                    Tony Darcy, Ballycastle, Co Mayo

2nd                   Oonagh Gilvary, Ballynakillen, Headford, Co Galway

3rd                   Joe Gibbons, Aughagower, Westport, Co Mayo


Class 2             Best Pony – 138cms – mare or gelding

1st                    Mike Needham

2nd                  Luke McLoughlin, Moneen, Louisburgh, Co Mayo

3rd                  Michael O’Malley, Cross, Killadoon, Louisburgh, Co Mayo


Class 3             Best Pony – 148cms- mare or gelding

1st                    Lindsey Finch, Ballinrobe, Co Mayo

2nd                  Deirdre Nestor, Belcarra, Castlebar, Co Mayo


Class 4             Best Pony – Any age – show in hand

1st                    Lindsey Finch, Ballinrobe, Co Mayo

2nd                  Deirdre Nestor, Castlebar, Co Mayo

3rd                  Mike Needham


Class 4A           Mountain & Mooreland in Hand

1st                    Lindsey Finch, Ballinrobe, Co Mayo

2nd                  Tony Darcy, Ballycastle, Co Mayo

3rd                  Sarah Harvey


Class 5              Best Turned out Pony & Handler

1st                    Joe Gibbons, Aughagower, Westport, Co Mayo


Class 6              Lead Rein Class – Ridden by child under 8 years

1st                     Cara Kelly, Ballintogher, Co Sligo

2nd                   Joe Gibbons, Aughagower, Westport Co Mayo

3rd                    Fuschia Fadian, Achill, Co Mayo


Class 7              Young Handler Class- Pony shown by child 10 yrs & under

1st                     Joe Gibbons, Aughagower, Westport, Co Mayo

2nd                    Heather Fadian, Achill, Co Mayo

3rd                    Peter O’Malley

                          Highly Recommended – Luke McLoughlin


Class 8             Riding Class for Pony–148 & Under-ridden by child under 16

1st                    Katie Currid, Westport, Co Mayo

2nd                  Nicole Whelan, Westport Co Mayo

3rd                  Nicole O’Malley, Cross, Killadoon, Louisburgh, Co Mayo


Class 9              Champion Pony of the show – classes (1-8)

Champion          Tony Darcy, Ballycastle, Co Mayo

Reserve              Lindsay Finch, Ballinrobe, Co Mayo





Donkey Class – Ring 2    


1st                         Mattie Merrick




Results from Ring 3 – Connemara Classes  



Class 10         Best Yearling Connemara Filly

1st                   Patrick Anthony Heande, Letterfrack, Co Galway

2nd                  Kevin Mullen, Moyard, Co Galway

3rd                 Gerry King, Ballyconneely, Co Galway


Class 11         Best Yearling Connemara Colt

1st                   Kerry Felchin King. Ballyconneely, Clifden, Co Galway


Class 12         Best 2 Year old Connemara Gelding

1st                   John McLoughlin


Class 14         Best 2 year old Connemara Filly

1st                   Michael Philbin, Carramore, Louisburgh, Co Mayo

2nd                  Owen Hughes, Lankhill, Westport, Co Mayo

3rd                  Damien Gorham, Ballyconneely, Co Galway


Class 15          Best 2 year old Connemara Colt

1st                   Colleen Conneely

2nd                  Sean Conneely, Glenbricken, Clifden, Co Galway


Class 16          Best Filly Foal

1st                   Cathy Hughes, Lankhill, Westport, Co Mayo


Class 17          Best Colt Foal

1st                  Tom Burke, Clogher, Claremorris, Co Mayo


Class 18         Best Registered Connemara Mare – 3 to 6 years

1st                   Padraic Hynes, Canal Stage Ballinafad, Recess, Co Galway

2nd                 Gerry King, Derrigimla, Ballyconneely, Co Galway

3rd                 Owen Hughes, Lankhill, Westport, Co Mayo


Class 19         Best Registered Connemara Mare – 7 years and over

1st                   Breda Horan, Brucky, Castlegar, Co Galway

2nd                  Ronan Burke

3rd                  Jane Andrews, 2 Newbridge Cottage, Clifden Co Galway


Class 20          Best Champion Connemara Pony

1st                    Padraic Hynes, Recess, Co Galway

2nd                   Colleen Conneally


Class 21         Best Connemara Stallion Shown in Hand

1st                   Joanne Grogan, Bekan, Claremorris, Co Mayo

2nd                 Michael Philbin, Carramore, Louisburgh Co Mayo

Irish Draught Mare

Show-jumping

Family Entertainment

Dog Show

© Louisburgh Horse Show Society 2010

web design www.cisi.ie louisburgh