The Louisburgh Horse Show Society
Adverts | About Us | Accommodation | Chairman’s Address | Committee | Dog Show | Downloads | Entertainment | Gallery
Jumping | Links | News | Results 2009 | Results 2010 | Rules | Safety | For Sale | Showing | Sponsors | Stands | Directions
Results for the Louisburgh Horse Show - Saturday 26th June 2010
© Louisburgh Horse Show Society 2010
Showing
Irish Draughts
O’Reilly Electrical Services yearling filly - #1, Aidan Flanagan’s Goldsmith House Easter, by Clonakilty Hero - Truly Welcome; 2, Derek Scott’s Little Miss Holly, by Rockrimmon Silver Diamond - Holly Classic; 3, Philip Noone’s Kilmovee White Sefana, by Moylough Bouncer - Kilmovee White Carnation.
ISA/Hannons Hotel All Ireland yearling filly championship qualifier - #Goldsmith House Easter and Little Miss Holly.
Tommy Bennett two-year-old filly (and J.J. Moran Memorial Cup) - #1, Seamus Sloyan’s Clonakilty Clover, by Clonakilty Hero - Corofin Hero; 2, David O’Toole’s Juno, by Grovesnor Lad - Ballymoney Rose; 3, Tom Fadden’s Hollyhill Classic, by Huntingfield Rebel - dam by Fast Silver.
Tree Land Garden Centre filly foal (and Tommy Duggan Memorial Trophy) - #1, Hughie Murphy’s Barnaview Midnight Star, by Clonakilty Hero - Cogan’s Dawn Star; 2, Ian Murphy’s April Dawn, by Clonakilty Hero - Lucy Lamp Lady; 3, Tom Burke’s by Clew Bay Bouncer - Ballintaffy Lady.
ISA/Parkmore Equestrian Centre All Ireland filly foal qualifier - #April Dawn.
Tom Casey colt foal (and Westport Country Lodge Hotel Cup) - #1, Dermot O’Brien’s by Star Kingdom - The Kings Sister; 2, Michael O’Grady’s by Rockrimmon Robisticus - dam by Merry Mate.
Corcoran Concrete local broodmare (and McConnell Family Perpetual Trophy) - #1, Michael O’Grady’s by Agherlow; 2, Michael O’Grady’s by Merry Mate; 3, David O’Toole’s Rose’s Magic, by Sir Rivie - Ballymooney Rose.
Patrick J. O’Reilly open broodmare (and Austin O’Reilly Perpetual Cup) - #1, Hughie Murphy’s Cogan’s Dawn Star, by Annaghdown Star - Annie’s View; 2, Seamus Sloyan’s Elm View, by Elm Hill; 3, Michael O’Grady’s by Agherlow.
ISA/Leitrim Breeders championship qualifier - #The Kings Sister and Ian Murphy’s Lucy Lamp Lady, by Glidawn Diamond.
Louisburgh championship (and Tommy Joe & Mary O’Malley Memorial Cup) - #1, Hughie Murphy’s Cogan’s Dawn Star and Barnaview Midnight Star; 2, Dermot O’Brien’s The Kings Sister and Star Kingdom c f; 3, Ian Murphy’s Lucy Lamp Lady and April Dawn.
O’Donnell’s Pharmacy Irish Draught champion (and John Maxwell Cup) - #Cogan’s Dawn Star; reserve - #Michael O’Grady’s by Agherlow.
Breedingstock
Filly foal - #1, Michael O’Grady’s by Near Dock - dam by Agherlow.
Colt foal - #1, Billy O’Malley’s by Chill out - Cloonagashel Girl; 2, John McLoughlin’s by Watermill Swatch - Grosvenor Joy.
Two-year-old filly - #1, John McLoughlin’s by Grosvenor Lad - Falduff Lady; 2, Seamus Sloyan’s Clonakilty Clover.
Three-year-old filly - #1, Anthony Gordon’s Irish Light, by Kings Master - Bahrain Eile; 2, John Joe Keane’s Sleepover.
Three-year-old colt/gelding - #1, Annette Walsh’s Carralavin Lad, by Grand Touch - Secret Choice; 2, Bruce Lennie’s Cheeky, by Expelled.
Aishling Crafts heavyweight broodmare (and John Healy Perpetual Cup) - #1, Owen Hughes’ Lankill Cnoc Capaill, by Westmeath Lad; 2, Seamus Sloyan’s Elm View, by Elm Hill - Morning Glory; 3, Chris Maxwell’s The Grey Lady, by Ard Grandpa - Maxwell’s Beauty.
Lightweight broodmare - #1, Simon Robertson, The Value of Ginger; 2, John Joe Keane – Sleep Over; 3, Ellen Cox’s Farmer’s Pet, by Castana - Clontoo Lady.
Broodmare with foal at foot - #1, Billy O’Malley’s by Easy Lift - Brooklawn Macha.
ISA/Lannegan championship qualifier - #Michael O’Grady’s by Agherlow.
Coloured - #1, Laurence Burke - Heather
Cob - #1, Regina Carroll – Jinnell, #2, Cathy Meehan – Clyde, #3 Patricia Kilcoyne, Morgan.
Best-turned-out - #1, Wendy Bryne, Wendy Project, #2 Seamus Sloyan – Elm View, #3 Laurence Burke – Heather.
P.J. Kelly champion - #Irish Light; reserve - #Carralavin Lad.
Kelly’s Butchers supreme champion (and Anthony & Peter Sweeney Cup) - #Irish Light; reserve - #Carralavin Lad.
Connemaras
Broderick Electrical yearling filly - #1, Patrick King’s Derryeighter Freya, by Linsfort Barney - Pride Of The West; 2, Roger Brady’s Vinura Lakita, by Currachmore Cashel - Vinura Lola; 3, Gerry King’s Kippure Princess, by Kippure Cathal - Kippure Kim.
Albany Paints yearling colt - #1, Patrick Connelley & Ann Conroy Conneely’s Sweet JJ, by Tullykyne Prince - Sweet Albany II.
Two-year-old filly - #1, Patrick Heanue’s Derrylough Heather, by Linsfort Barney - Derrylough Daisy Belle; 2, Kieran Folan’s Corclough Lady Bella; 3, Kevin Mullen’s Clooncree Beauty, by Fairyhill Tomboy - Hillside Lady.
Two-year-old colt - #1, Feichini O’Kerry King’s Bunowencastle Johnny Fox, by Glenayre Silver Fox - Doololla Lucky Star; 2, Padraig Gannon’s Cornarone Hazy Lad, by Hazy Match; 3, Damien Gorham’s Connemara Eile, by Clooneile Cashel - Connemara Lady.
Filly foal - #1, Bartley Conroy’s Emlaughmore Beauty; 2, Cormac Groden; 3, Gerard O’Malley’s Killadoon Rose, by Robe Dark Knight - Killadoon Lady.
Three to six-year-old mare - #1, Michael Philbin’s Beechmount Brona, by Castlestrange Fionn - An Cailin Deas; 2, Michael Hoban’s Broadhaven Lass; 3, Padraic Keane’s Gentle Wren.
Seven-year-old, and over, mare - #1, Mary O’Connell’s Maverick Lady, by Laerkens Cascade Dawn; 2, Bartley O’Malley’s Glencarrig; 3, Peter O’Malley’s Gallowstown Bibi, by Commanding Hero.
Champion - #Beechmount Brona; reserve - #Lui Na Greine
Crystal from Elite Rosettes stallion - #1 Ann Conroy O’Brien – Glencarraig Lexus. 2, Bay Shadow – Raymond Connelly. 3, Earl of Clonliff – Declan Ridge.
Donkies
ISA/Gerry Stronge & John Harney All Ireland donkey championship qualifier - # Niall Kelly
Ponies
Annie B. Casey/Frank Kenny 128cms in-hand - #1, Liam Grimes’ Barossa Camilla; 2, Karen Reynolds Grenway’s Morwyn Bronze Aristocrat; 3, Tony D’Arcy’s Blondie Boy.
138cms in-hand - #1, Michael Hasting’s Honey; 2, Sean Scanlon’s Kinnock Paddy; 3, Sarah Jane White’s Chesney.
148cms in-hand - #1, Niall Kelly’s Lucy; 2, Niall Kelly’s Jenny.
Open in-hand - #1, Lindsey Finch’s Torymyndd Ceffylbach, by Derwen Supreme - Tyrnbryn Magic; 2, Liam Grimes’ Barossa Camilla; 2, Tony D’Arcy’s Tinkerbelle.
Mountain & Moorland in-hand - #1, Lindsey Finch’s Torymyndd Ceffylbach; 2, Karen Reynolds Grenway’s Morwyn Bronze Aristocrat; 3, Liam Grimes’ Paulank Summer Fog.
Best-turned-out - #1, Liam Grimes’ Barossa Camilla; 2, Liam Grimes’ Paulank Summer Fog; 3, Hoe Gibbons’ Chrys-O-Lite.
Leadrein - #1, Chantelle Gibbons’ Muskerry Marietta; 2, Sarah Harvey’s Samuel Whiskers; 3, Aine Reegan’s Buzz Bee.
Young handlers - #1, Richard Grimes; 2, Emma Gibbons; 3, Noreen Tunney.
148cms ridden show pony - #1, Alice Garvey’s Black Boy; 2, Katie Currid’s Killawala Earl.
Under 138cms ridden show pony - #1, Liam Grimes’ Barossa Camilla;
Champion (and John Joe Philbin Memorial Cup) - #Barossa Camilla; reserve - #Torymyndd Ceffylbach.